Z OSTATNIEJ CHWILI! Parlament Europejski wreszcie przyznał otwarcie, że chemia Zachodu jest lepsza

 Parlament Europejski wreszcie przyznał otwarcie, że chemia Zachodu jest lepsza

Od lat co jakiś czas przez media przetacza się dyskusja o podwójnej jakości i tym, że na Zachodzie Europy konsumenci mają dostęp do lepszych towarów. W środę 17.04 Parlament Europejski właśnie przyznał otwarcie, że to prawda i przegłosował przepisy zakazujące tego typu praktyk. Czy to koniec chemii z Niemiec? Czy teraz proszek do prania z taniego marketu będzie taki sam jak ten z Zachodu?

 

O co właściwie chodzi?

Produkty, które dotychczas były sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu niejednokrotnie miały różny skład w zależności od kraju. Rządy krajów Europy środkowej i Wschodniej od wielu lat zwracały uwagę na to, że ich obywatele mają do czynienia z produktami gorszej jakości. Silne lobby producentów nie pozwalało jednak na zmianę przepisów i utrzymywało wygodny dla nich status quo.

 

Co o różnicy w składach mówią producenci?

 

Producenci argumentowali różnice w składach tych samych produktów specyfiką konkretnych rynków zbytu i oczekiwaniami konsumentów. Według nich klienci są przyzwyczajeni do pewnych smaków, zapachów i właściwości, a oni dostarczają tylko to, czego chce rynek. Tego typu tłumaczenia nie przekonały wszystkich europosłów, czemu dali wyraz w głosowaniu nad nowymi przepisami.

Co może się stać?

Według nowych przepisów firmy będą miały dwa wyjścia:

1. Ujednolicić skład na terenie całej EU

2. Zmienić nazwę i opakowanie produktów, by wprowadzić je na konkretny rynek z innym składem

 

Koncerny już zaczęły zmieniać nazwy

 

Nie trzeba być wybitnym analitykiem rynku, by wiedzieć, jak to wszystko się skończy. Na zachodnich rynkach pojawią się „nowe” produkty o innych nazwach i jednocześnie lepszej jakości.  Ostatnio wydarzyło tak się z produktami Ariel (na zachodzie obecnie A+) oraz Vizir (na zachodzie obecnie Gama). To udowadnia, że jakość zachodnich towarów jest wyższa i producenci szukają obejścia przepisów. Ponadto jest bardzo wiele produktów dedykowanych wyłącznie na rynki zachodnie, które są dostępne w Polsce jedynie w wyspecjalizowanych sklepach lub hurtowniach. Chodzi przede wszystkim o marki:  

 

Softlan Weisser Riese
Dash Coral
Theramed Vernel
Dreft Kuschelweich
Carolin SIL
Felce Azzurra Chante Clair
Fabuloso Sidolin

 

Można więc śmiało powiedzieć, że całe to zamieszanie z nowymi przepisami nie przyniesie żadnych realnych zmian dla rodzimych klientów. Zwykła burza w szklance wody.

 

PE potwierdził to, co wiedzieli wszyscy – chemia z Zachodu jest po prostu lepsza

Z tego całego zamieszania płynie jednak dla Ciebie korzyść – Parlament Europejski przyznał, że istnieje problem dwóch jakości i to, że produkty z Niemiec, Anglii, Włoch, Francji itp. są lepsze niż te, które możesz znaleźć w lokalnych sklepach. Jeśli więc miałeś jakiekolwiek wątpliwości co do wyższości towarów z Europy Zachodniej, to postanowienie Parlamentu Europejskiego skutecznie powinno je rozwiać.

Jak zareagują konsumenci?

Nowe przepisy najbardziej wpłyną na klientów „nieprzekonanych”, którzy do tej pory nie kupowali chemii z importu.  PE dał im ostateczny argument, żeby nie musieć zmieniać swoich przekonań. Z kolei nasi dotychczasowi klienci dostaną produkty, które od tej pory będą jeszcze bardziej wyróżniać się na tle masowej oferty marketów i dyskontów. Można zadać sobie pytanie – a co z tymi, którzy „jeszcze się zastanawiają”?

Jesteśmy przekonani, że wywołana dyskusja i skierowanie uwagi na naszą branżę to szansa, aby pokazać słabość nowych przepisów oraz prawdziwe intencje koncernów. To może paradoksalnie przynieść więcej pozytywów niż negatywów. W końcu osoby, wybierające chemię z importu nie lubią być zwodzone i chcą świadomie kupować produkty najlepszej jakości. Dołożymy wszelkich starań, aby wywołany temat wykorzystać dla dobra naszej branży i nie pozostaniemy bierni.

Możecie na nas liczyć.

Do usłyszenia wkrótce!

 

pixel